Pierwsza wizyta - Psychoterapia Warszawa

Przejdź do treści

Menu główne:

Pierwsza wizyta

Psychoterapia
Wiele osób przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty ma różne obawy i nie wie czego się spodziewać w trakcie tego pierwszego spotkania:
O czym mam powiedzieć? Co jest ważne? Co jest najważniejsze? O co będzie pytał psychoterapeuta? Jak powinienem( powinnam) się zachowywać?
To naturalne denerwować się przed zupełnie nową sytuacją. Jednak, jak się przekonasz, nie jest to takie straszne.

Po pierwsze ważne jest żebyś wiedział(a), że psychoterapeuta jest zobowiązany zgodnie z etyką zawodu psychologa do zachowania całkowitej dyskrecji i poufności, czyli nic co powiesz w gabinecie nie wyjdzie poza jego ściany.

W trakcie pierwszego spotkania terapeuta będzie starał się dowiedzieć jak najwięcej o Twoim problemie - jaka jest jego historia, od kiedy trwa i w czym się przejawia. Możesz starać się ułożyć sobie to w głowie jeszcze przed pierwszym spotkaniem. Terapeuta będzie upewniał się w trakcie rozmowy czy dobrze rozumie twój problem.

Pamiętaj, że, jeśli w trakcie spotkania nie wiesz co powiedzieć, jak ubrać w słowa to co myślisz i czujesz, możesz dać poprowadzić się terapeucie. On może pomóc naprowadzić Cię na sedno sprawy.

Pierwsze spotkanie służy głównie nazwaniu i dokładnemu określeniu problemu z którym przychodzisz. Jednocześnie jest możliwością nawiązania bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą. Możesz wtedy spróbować odpowiedzieć sobie na ważne pytania: Czy ten terapeuta mi odpowiada? Czy mam do niego podstawowe zufanie? Czy mnie rozumie? Czy jest szansa żebyśmy nawiązali dobry kontakt?...

Jeszcze na tej samej, lub już na kolejnej wizycie (w zależności od złożoności tematu i przebiegu spotkania) ustalisz wraz z terapeutą cel terapii, jej zasady, przybliżony czas jej trwania, będziesz miał(a) możliwość zadania pytań dotyczących jej przebiegu.

Pamiętaj, że o wszystko czego potrzebujesz możesz zapytać terapeutę na pierwszym spotkaniu. Lub jeśli chcesz, nawet skontaktować się z nim przed pierwszą sesją przez e-mail lub telefon.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego